Slider

Eldorado

“Eldorado” është vepër e dramaturgut të mirënjohur bashkëkohor gjerman Marius von Mayenburg, veprat e të cilit shquhen për frymën anti-borgjeze dhe kanë pasur e kanë një ndikim shumë të fortë në teatrin europian.

Marius von Mayenburg lindi më 21 shkurt 1972 në Mynih. Në vitin 1994, Mayenburg filloi studimet në Hochschule der Künste në Berlin. Drama e tij e parë, “Haarmann”, u vu në skenë në Deutsches Theater në Berlin më 1996. Që nga viti 1999 ai është dramaturg në Schaubühne në Berlin. Ai u bë i njohur kryesisht me dramën e tij “Fireface”, shkruar në 1997. Shfaqja ishte produksion i teatrit bashkiak të Mynihut më 1998. Më pas Marius von Mayenburg është i pranishëm në Teatrin Kleist në Frankfurt dhe në Deutsches Schauspielhaus në Hamburg.

Performanca e Hamburgut fitoi vëmendjen më të madhe të kritikës ndërkombëtare. Më vonë drama e tij “Perplex” pati premierën e saj në gjuhën angleze në Prill 201i4 në Sydney Theater Company në Australi dhe drama tjetër “Martiri” u shfaq në Teatrin Unicorn në Londër në Tetor 2015, por edhe në Kosovë më 2018. Te “Eldorado”, dramë e shkruar në vitin 2006, përtej pamjes së drejtpërdrejtë të teksturës shtrohet një pyetje kokëfortë: Si mund të vazhdojmë të jetojmë, kur krime të papërshkrueshme po kryhen në emër të demokracisë dhe qytetërimit Perëndimor?

Regjisor i shfaqjes është Stefan Çapaliku, skenograf Sadik Spahija, koreograf Gjergj Prevazi. Interpretojnë: Suela Bako, Ervin Doko, Andja Xhunga, Bes Bitraku, Ina Morinaj, Ledian Gjeçi.

Premiera e shfaqjes do jetë me datë 25 Tetor në Durrës. Më pas shfaqja do jepet edhe në Tiranë e Shkodër.

 

 

  • “Eldorado”
  • Data: 25.10. Ora:19.00 Premiera në Teatrin “Aleksandër Moisiu” Durrës
  • Data: 29.10. Ora:19.00 ArTurbina, Tiranë
  • Data: 30.10. Ora:18.00 ArTurbina, Tiranë
  • Data: 31.10. Ora:19.00 Teatri “Migjeni” Shkodër”
  • Hyrja e lirë!

 

 

Ky aktivitet është pjesë e Tetorit Gjerman 2019 "gur-gur bëhet URË". Të gjitha aktivitetet mund të gjenden në faqen tonë të internetit: www.tetori-gjerman.com dhe në aplikacionin tonë, të cilin mund ta shkarkoni nëpërmjet këtij linku: https://qrco.de/tetorigjerman

Tagged under 2019

Ekspozitë: Berliner Mythen

Kjo ekspozitë tregon shtatë novela grafike nga vëllimi Berliner Mythen i artistit Reinhard Kleist i vlerësuar me çmime pë...

Lexim me autoren Enis Maci

Më 9 qershor 2021 në orën 18:00 do të zhvillohet leximi i fundit i serisë " Pranvera e leximit". Autorja Enis Maci lexon p...

Film “Goethe!”

1772: Studenti 23-vjeçar Johann Wolfgang von Goethe ngel në provimin me gojë të doktoraturës. Itërbuar prej kësaj, i ati...

Ekspozitë dhe film

Projekti "Sophie Scholl - histori të kurajos civile" është një projekt ndërkombëtar me temë "angazhimi civil". Ai u drej...

Klubi i leximit

Klubi ynë i leximit për të rinjtë do të fillojë përsëri në Goethe-Zentrum Tirana në muajin maj nën moderimin e Annik...

Pasditja e lojërave

Nga fillimi i muajit maj në Goethe-Zentrum Tirana do të zhvillohen sërish pasditet e lojërave! Gjatë këtyre pasditeve ju ...

Tirana Time Capsules Realiteti Virtual si mjet për krijim hapësirash

Alex Walmsley në Tirana Art Lab - Center for Contemporary Art -Rezidencë, workshop, ekspozitë -maj-qershor 2021 ...

Projekti i trastave prej pëlhure

Goethe-Zentrum Tirana i bashkohet nismës ndërkontinentale "Stofftaschen 2.0" dhe ju fton të bëheni pjesë e saj. Pikturoni ...

Gaming-Projekt

Goethe-Institut po koordinon një projekt rajonal lojërash në të cilin mund të marrin pjesë edhe nxënës nga Shqipëria. ...

Konkurs foto / video "Profesionet e së Ardhmes"

Dëshiron të përfshihesh në botën e profesioneve të së ardhmes? A ke një ide kreative se si do të jenë profesionet pas...

Podcasti Pendulum

PENDULUM - “Cultural Dispatches From Albania" është një podcast i ri i krijuar nga një grup artistësh, shkrimtarësh, me...

Klubi i leximit për të rritur

Duke fillar nga dhjetori në Goethe-Zentrum do të fillojë një klub leximi për të rritur. Kësaj here nën drejtimin e Bian...

7 nga 111 arsye, për ta dashur Shqipërinë

Lexim letrar me shkrimtarin Jörg Dauscher:7 nga 111 arsye, për ta dashur Shqipërinë.

Festivali FREIRAUM

Nga data 30 deri 31 tetor 2020 zhvillohet festivali FREIRAUM. Në format digjital dhe në prezencë në Bruksel dhe në 19 qyte...

Fritz Lang

Gjermani viti 1930: Në kërkim të projektit të tij të parë të filmit me zë, mjeshtri i regjizurës Fritz Lang ndeshet me...

Bisedë ”Më fol për Europën”

Europa është më shumë sesa një kontinent apo ide. Europën e bëjnë njerëzit dhe historitë e tyre të panumërta. ”Ar...

Ekspozita „Pushteti i ndjenjave. Gjermani 19 | 19“

Politika me sa duket po udhëhiqet gjithnjë e më shumë nga ndjenjat. Ne jetojmë në një kohë tensioni të vazhdueshëm. F...

Klubi i leximit për adoleshentë

Klubi i dytë i leximit të Goethe- Zentrum do të fillojë në tetor. Këtë herë, në klubin e leximit, të rinjtë e moshë...

Goethe-Zentrum,Filma,Tepër larg

Tepër larg

Një miqësi e lindur prej largimit nga vendlindja, shkaktuar nga dora e njeriut: Fshati, ku Beni njëmbëdhjetëvjeçar jeton ...

„Videoart at Midnight“

„Videoart at Midnight” është një projekt i themeluar në 2008 nga Olaf Stüber e Ivo Wessel. Çdo natë i dedikohet një...

“Mbi të vërtetën dhe gënjeshtrën në një kuptim ekstra-moral” nga Peter Stamer, performuar nga Frank Willens

Fragmente pas vdekjes. “Në një qoshe çfarëdo të universit, përbërë prej sistemesh të panumërta diellorë vezullues...

Shkrimi letrar në një gjuhë të huaj - Workshop me autorin Jörg Dauscher

Të mësosh një gjuhë do të thotë të shmangësh gabimet në mënyrë që të shprehesh sa më saktë. Ne kontrollojmë se ...

Goethe-Zentrum,Filma,Noti

Noti

Kur je 15 vjeç lëndoshesh shpejt – dhe ka bashkëmoshatarë që e shfrytëzojnë këtë fakt në mënyrë të pacipë. Elis...

Goethe-Zentrum,Filma,Toni Erdmann

Toni Erdmann

Megjithëse nuk i mungon aktiviteti mësuesi i muzikës, tanimë në pension, Winfried Conradi e vuan vetminë e tij. Në mëny...

Ekspozitë dhe Film: „Shtuni vjen të shtunën!“

Të shtunën më 10 tetor 2020, në Goethe-Zentrum Tiranë do të zhvillohet ekspozita e Klubit të Leximit “Shtuni”. Këtu...

Cleo

„Cleo“ për Berlinin është ajo, që „Bota përrallore e Amelisë“ është për Parisin: Me ide që i vërshojnë gjit...

Adami dhe Evelina

Historia e një dashurie me në sfond ndryshimet politike në RDGJ: në mes të krizës së një marrëdhënieje Evelina vendos...

Klubi i leximit

Në 30 gusht nis në Goethe-Zentrum “kampi i librit”. Këtë herë në kampin e librit fëmijët nga 8 deri në 13 vjeç do...

Përtej urave dhe mureve

Je 14-17 vjeç, di pak gjermanisht dhe dëshiron të marrësh pjesë në një projekt kreativ videosh? Me rastin e 30 vjetorit...

Kampi virtual PASCH 2020 me temë: “shoqëria civile”!

Trego angazhimin tënd! Dëshiron të punosh për të ardhmen me nxënës nga vende të ndryshme dhe të mësosh këndvështrim...

Bursa për në Berlin për kursantët e Goethe-Zentrum

Berlini dje dhe sot.Për çfarë bëhet fjalë dhe çfarë mund të fitoni?Je i apasionuar pas përvojave kulturore dhe do të ...

Syzet e Titos

Adriana Altaras, e lindur në 1960 në Zagreb një vajzë me prindër hebrenj e cila ka bërë karrierë në Gjermani si aktore...

Kalorësi Blu

Sipas piktorëve Wassily Kandinsky dhe Franz Marc bluja është më shpirtërorja nga të gjitha ngjyrat dhe kalorësi simbol i...

Ëndrra e madhe

Si erdhi futbolli në Gjermani? Një udhëtim në kohë që na shpie në një epokë kur në shkolla ende sundonte "disiplina e...

Tre

Përgjatë njëzet vite marrëdhënia e tyre është konsumuar; Hanna dhe Simon duket se jetojnë më shumë në të shkuarën ...

Art girls

Tre artistë Berlinezë, të cilët deri më tani nuk kanë qenë veçanërisht të suksesshëm, bashkëpunojnë në një ekspo...